Wesele to często nie lada wydatek, dlatego warto zastanowić się, jak ograniczyć koszty podczas jego organizacji. Oto kilka naszych wskazówek, które powiedzą Wam, jak oszczędzić na weselu i przy okazji zrobić to z głową, tak aby się nie ośmieszyć i nie pokłócić:
1. Tańsze terminy
Zapytajcie, czy firma ma tańsze terminy. Może jest to zima? Może środek tygodnia? Na cenę wpływa też sam czas trwania usługi. Może warto zacząć wesele później i skrócić czas pracy na przykład muzyków i fotografów, jeśli wpłynie to na cenę.
2. Szukajcie firm nowych na rynku
Są one zwykle tańsze, choć nie zawsze idzie za tym jakość i stuprocentowe zadowolenie z wykonanej usługi. Dlatego zróbcie porządny research. Dodatkowo dobrze jest wspierać młodych i dopiero startujących przedsiębiorców!
2. Kupujcie z drugiej ręki
Kupujcie z drugiej ręki to, co się da, kupcie używaną sukienkę, ozdoby, dodatki. Jest to też świetny sposób, jeśli chcecie zorganizować wesele w stylu less waste
3. Jeśli na czymś się znacie, zróbcie to sami
A może zna się na tym ktoś z Waszej rodziny lub znajomych? Możecie wówczas poprosić o pomoc, na przykład w ramach prezentu.
4. Dokładnie sprawdźcie ofertę
Po pierwsze, weźcie kilka ofert, żeby porównać ceny i móc wybrać najbardziej odpowiednią. Zawsze przed podpisaniem umowy zapytajcie też o dodatkowe koszty, które nie muszą być wliczone w główną kwotę, a znacznie ją powiększą…
Marzy Wam się zorganizować dzień ślubu na własnych zasadach?
Pomoże Wam w tym poradnik "Ślub i wesele we własnym rytmie", a w nim:
- Prawie 400 stron przydatnej wiedzy, która sprawi, że ten dzień faktycznie będzie jednym z najprzyjemniejszych w Twoim życiu
- Porady od kilkunastu ekspertów z branży ślubnej
- Ćwiczenia i zadania, które pozwolą wam lepiej współpracować i nie tylko przy organizacji tego dnia, ale też w życiu codziennym
- Psychotesty i porady psychologów, które pomogą wam obrać właściwy kierunek działania w życiu i na weselu
- Śmieszne anegdotki z naszego weselnego życia, które często są też mądrą lekcją na przyszłość!
- Umowy, listy i inne materiały do pobrania
Prawie 400 stron przydatnej wiedzy, która sprawi, że ten dzień faktycznie będzie jednym z najlepszych w Twoim życiu!
5. Wyjedźcie za miasto…
Bardzo często usługodawcy w małych miejscowościach są tańsi, wynika to choćby z tańszych lokali i tańszego życia w takim miejscu. Czasami suknie ślubne tych samych projektantów w salonie w dużym mieście wojewódzkim i w małym powiatowym miasteczku różnią się ceną nawet o 500 zł. Nie jest to jednak reguła: kwiaty w małym mieście są czasami droższe, bo florysta musi jechać daleko na giełdę, a potem z niej wrócić i jeszcze dojechać na salę. Taniej wychodzi, gdy ktoś mieszka w mieście, w którym taka giełda się odbywa. Nie ma tu złotej zasady, ale warto zadzwonić do takich firm i poprosić o wycenę.
6. Kupcie alkohol w miejscu, w którym możecie go zwrócić
Coraz więcej hurtowni i sklepów pozwala młodym „wypożyczyć” alkohol. Po weselu oddaje się to, co zostało, a sklep zwraca pieniądze.
7.Ograniczcie liczbę gości
To chyba jeden z najprostszych, a zarazem najtrudniejszych sposobów na oszczędzenie na weselu. Bo im mniej gości tym taniej 😉 A więcej o tym jak to zrobić piszemy w tym wpisie: Lista gości weselnych – jak zrobić to dobrze?>
8. Nie przesadzajcie z prezentami dla gości i atrakcjami
Są to dodatkowe opcje, które też kosztują. Zadbajcie najpierw o bazę, o to, co konieczne na weselu, a gdy zobaczycie kwotę, która Wam zostanie, zdecydujecie, na jakie prezenty i atrakcje Was stać.
7. Po ślubie sprzedajcie, co się da a co już nie będzie Wam potrzebne
Jeśli kupiliście jakieś ozdoby, może florysta lub sala będą chcieli wziąć je w ramach rozliczenia? Nam się zdarzało odkupić od par koce polarowe, parasolki, wazoniki czy świeczniki.
Autorzy tekstu: Małgorzata i Maciej Dziczkowscy